PHOENIX —
Seventy Southern Baptists from 35 state Baptist conventions have been named to
serve on the 2011-12 SBC Committee on
Nominations.
The Committee on Nominations will nominate people to serve on the SBC’s
boards, commissions and committees. They will present their report to the 2012 SBC
annual meeting in New Orleans.
The committee, announced during the June 14-15 SBC
annual meeting in Phoenix, is made
up of two people from each state convention, with at least one layperson.
An asterisk denotes the committee member is a layperson. All others are church
vocational workers.
Jack Fallaw, a layperson at First
Baptist Church
in Charlotte, Chad
Hood, associate pastor of Bay Leaf Baptist Church in Raleigh,
will be the North Carolina
representatives.
Other states:
ALABAMA — *Ed Lawley, The Baptist
Church at McAdory, McCalla; Michael
G. HolcombIron, City Baptist Anniston.
ALASKA — *Kenneth Ishmael, First
Baptist, Palmer; Edward C. Gregory, First
Baptist, Anchorage.
ARIZONA — *Gloria Stakemiller, North
Phoenix Baptist, Phoenix;
*Kay Harms, First Baptistm Sierra Vista.
ARKANSAS — *Grant Rackley, First
Baptist, Van Buren; Jeff Crawford, Grand
Avenue Baptist, Fort Smith.
CALIFORNIA — *David Rutledge,
Trinity Baptist, Livermore; Dale Garland, Hemet
Valley Baptist, Hemet.
COLORADO — *Charles Green,
Monument Baptist, Grand Junction;
David A. Tomme, First Southern Baptist, Colorado Springs.
DISTRICT OF COLUMBIA — *Papu
Sandhu, Capitol Hill Baptist, Washington, D.C.;
*Paul Miller, Capitol Hill Baptist, Washington,
D.C.
FLORIDA — *Larry Carr, Idlewild
Baptist, Lutz; Craig Conner, First Baptist, Panama
City.
GEORGIA —
*Randall Steele, Oakwood Baptist, Chickamauga;
Ben Smith, First Baptist, Adel.
HAWAII — *Steven
Knight, Lahaina Baptist, Lahaina; *Donald Sprinkle, Lahaina Baptist, Lahaina.
ILLINOIS — *Mark Shipley, Roland
Manor Baptist, Washington; Adron Robinson, Hillcrest Baptist, Country Club
Hills.
INDIANA — *Dave Leffler, Harrison
Hills Baptist, Lanesville; Roger Kinion, Calvary
Baptist, Greenfield.
KANSAS/NEBRASKA — *Tom Madison, Immanuel Baptist, Wichita,
Kan.; Mike Bronson, West
Haven Baptist, Tonganoxie,
Kan.
KENTUCKY — *J. Dudley Reaves, Bethlehem
Baptist, Louisville; James Hill, Salem
Baptist, Shelbyville.
LOUISIANA — *Robert H. Gatti Jr.,
First Baptist, Bossier
City; Waylon Bailey, chair, First
Baptist, Covington.
MARYLAND/DELAWARE — *Gregory Keith Corrick, Leonardtown Baptist, Leonardtown,
Md.; Steve
Fehrman, Southern Calvert Baptist, Lusby, Md.
MICHIGAN — *Karen Villapando,
Memorial Baptist, Sterling Heights;
Ron Emmerling, Westside Baptist, Flushing.
MISSISSIPPI — *Scotty Swillie, First
Baptist, Vicksburg;
Allen Simpson, First Baptist, Amory.
MISSOURI — *Marcy R. Carter,
Covenant Baptist, Mt. Vernon;
Derek A. Grigg, First Baptist, Nixa.
NEVADA — Ron Klass, College
Park Baptist, Las Vegas;
Tim Patton, South Reno Baptist, Reno.
NEW ENGLAND — *Ken
Smith, Southcoast Community, Scarborough, Maine;
David Saylor, First Baptist, Manchester,
Ct.
NEW MEXICO
— *Phil Downs, First Baptist, Roswell;
Hilcias Barrios Iglesia Bautista Bethania Central, Albuquerque.
NEW YORK
— *Peter John Garner, Northside Baptist, Liverpool; Paul
M. Flores, Nazareth Baptist, West
New York, N.J.
NORTHWEST — Cindy Schenewerk, Community Baptist, Winston,
Ore.; Timothy D. Palmer, Tammany View
Baptist, Lewiston, Idaho.
OHIO — *Sharline Sisk, North
Fairfield Baptist, Hamilton; Johnathan Newman, Koinos Christian
Fellowship, Troy.
OKLAHOMA — *Pat Hutchens,
Eastwood Baptist, Tulsa; Russell
Cook, Immanuel Baptist, Shawnee.
PENNSYLVANIA/SOUTH JERSEY — *Murray
Mullins, The Journey, West Chester, Pa.;
Brian Harrison, Eastshore Baptist, Harrisburg, Pa.
SOUTH CAROLINA — *Ruth McWhite,
Locust Hill Baptist, Travelers Rest; *Cora B. Adams, Kilbourne
Park Baptist, Columbia.
TENNESSEE — *Glenn K. Turner, First
Baptist, Sevierville; Tommy Vinson, First
Baptist, Collierville.
TEXAS — *Carol Lewis, Houston’s
First Baptist, Houston; Larry J. Sanders,
Keller Springs Baptist, Carrollton.
UTAH/IDAHO — *John Gregory Morgan, Calvary Baptist, Boise,
Idaho; Dan Walker, Canyons
Church, Salt
Lake City, Utah.
VIRGINIA — *George William
Stephens, Colonial Heights Baptist,
Colonial Heights; Donald R. Cockes,
River Oak, Chesapeake.
WEST VIRGINIA — *Bob Boyles, Good
Shepherd Baptist, Scott Depot; James H. Messenger, Faith Baptist, West
Union.
WYOMING — *Ron Alexander, Boyd
Avenue Baptist, Casper;
Clay Alexander, Big Horn Baptist
Church, Buffalo.