Luter names Committee on Committees
    May 13 2013 by Baptist Press

    HOUSTON, Texas – Appointments to the Southern Baptist Convention’s (SBC) Committee on Committees have been announced by SBC President Fred Luter Jr.

    The Committee on Committees will meet in Houston, Texas, just prior to the SBC annual meeting, June 11-12, to nominate members of the Committee on Nominations who, in turn, nominate trustees to serve on boards of the various entities of the SBC. SBC Bylaw 19 also provides that the Committee on Committees “shall nominate all special committees authorized during the sessions of the Convention not otherwise provided for.”

    The Committee on Committees encompasses 70 members, two from each of the areas served by the 35 state or regional conventions qualified for representation on boards of SBC entities.

    Robert J. Anderson Jr., pastor of Colonial Baptist Church in Randallstown, Md., has been designated to serve as committee chairman.

    Committee members are:
    • ALABAMA – Chip Starnes, First Baptist Church, Bay Minette; Derek Staples, First Baptist Church, Jacksonville
    • ALASKA – Ruby Stogsdill, First Baptist Church, Soldotna; Don Shannon, Sunset Hills Baptist Church, Anchorage
    • ARIZONA – Debra Wolfrey, Pinnacle Church, Scottsdale; John Guillott, Green Valley Baptist Church, Green Valley
    • ARKANSAS – Bill Bowen, Village Baptist Church, Bella Vista; 2nd member to be announced
    • CALIFORNIA – A.B. Vines, New Seasons Church, Spring Valley; Deryl Lackey, Immanuel Baptist Church, Highland
    • COLORADO – AnnaLee Stultz, Circle Drive Baptist Church, Colorado Springs; Tom Atkinson, Applewood Baptist Church, Wheat Ridge
    • DISTRICT OF COLUMBIA – Mike Rogers, First Baptist Church, Upper Marlboro, Md.; R.J. Sweetman, First Baptist Church, Upper Marlboro, Md.
    • FLORIDA – Elizabeth Traylor, Olive Baptist Church, Pensacola; Michael Orr, First Baptist Church, Chipley
    • GEORGIA – John Waters, First Baptist Church, Statesboro; Herman Parker, First Baptist Church, Bremen
    • HAWAII – Stephen Kaneshiro, Valley Isle Fellowship, Wailuku; Josh Marburger, Pukalani Baptist Church, Makawao
    • ILLINOIS – Noah Adams, Calvary Baptist Church, Elgin; Clifford Woodman, Emmanuel Baptist Church, Carlinville
    • INDIANA – J.R. Hume, The Church at Newburgh, Newburgh; 2nd member to be announced
    • KANSAS-NEBRASKA – Tom Edwards, First Baptist Church, Belle Plaine, Kan.; Voyt Lynn, First Baptist Church, Douglass, Kan.
    • KENTUCKY – Ben Dockery, Vine Street Baptist Church, Louisville; Mark Payton, St. Paul Baptist Church at Shively Heights, Louisville.
    • LOUISIANA – Merci Dixon, First Baptist Moss Bluff, Lake Charles; David Goza, Jefferson Baptist Church, Baton Rouge
    • MARYLAND-DELAWARE – Bucas Sterling, Kettering Baptist Church, Clinton, Md.; Robert J. Anderson Jr., chair, Colonial Heights Baptist Church, Randallstown, Md.
    • MICHIGAN – Justin Miller, Kaleo Church, Lansing; Scott Blanchard, Lakepoint, Chesterfield
    • MISSOURI – Jeff Anderson, Calvary Baptist Church, Hannibal; Sandee Hedger, Freshwater Church, Jefferson City
    • MISSISSIPPI – Ronnie Hatfield, First Baptist Church, Saltillo; Jim Phillips, North Greenwood Baptist Church, Greenwood
    • NORTH CAROLINA – Rit Varriale, Elizabeth Baptist Church, Shelby; J. Bartley Wooten, Beulaville Baptist Church, Beulaville
    • NEW ENGLAND – Steve Hankins, Seacoast Community Church, Portsmouth, N.H.; David Smith, Faith Baptist Church, Warwick, R.I.
    • NEW MEXICO – Jay McCollum, First Baptist Church, Gallup; Jennings Hamilton, Calvary Baptist Church, Bloomfield
    • NORTHWEST – William Crews, Northside Baptist Church, Camas, Wash.; Steve Schenewerk, Community Baptist Church, Winston, Ore.
    • NEVADA – Donna Savage, Foothills Baptist Church, Las Vegas; Lawrence Haley, Calvary Southern Baptist Church, North Las Vegas
    • NEW YORK – Cathy Meyer, Northside Baptist Church, Liverpool; 2nd member to be announced
    • OHIO – Jeremy Westbrook, Living Hope Church, Marysville; Marvin Sands, Hillcrest Baptist Church, Carlisle
    • OKLAHOMA – Scott Watkins, First Baptist Church, Terlton; Walter Wilson, Friendship Baptist Church, Lawton
    • PENNSYLVANIA-SOUTH JERSEY – Ricky Wilson, Christian Faith Fellowship, Downingtown, Pa.; Darius Nable, Church of the Good Shepherd, Cherry Hill, N.J.
    • SOUTH CAROLINA – David Bagwell, Neighborhood Church, Easley; J. Stuart Houston, Blue Ridge View Baptist Church, Pickens
    • TENNESSEE – Melissa Gay, First Baptist Church, Hendersonville; Tim Gutrie, Arlington Baptist Church, Knoxville
    • TEXAS – Rebecca Lightner, South Lake Baptist Church, South Lake; Keith Sanders, First Baptist Church, Keller
    • UTAH-IDAHO – Richard Dugger, First Baptist Church, Bonners Ferry, Idaho; Brittany McNair, First Baptist West Valley City, Woods Cross, Utah
    • VIRGINIA – Stewart McCarter, Southside Baptist Church, Suffolk; Milton Harding, Centreville Baptist Church, Centreville
    • WEST VIRGINIA – Matthew Shamblin, North Charleston Baptist Church, Charleston; Jacob Atchley, The Church at Martinsburg, Martinsburg
    • WYOMING – Dale Bascue, United Baptist Church, Riverton; Bill Morris, Monroe Avenue Baptist Church, Green River
    5/13/2013 4:11:02 PM by Baptist Press | with 0 comments
    Filed under: annual meeting, committees, Luter, SBC




Comments
Blog post currently doesn't have any comments.
Subscribe
 Security code